Нема производи.

Круг 

500,00 ден

Нема на залиха

„Застрашува.“

Вашингтон пост

 

„Пророчки.“

Њујорк тајмс

Опис

Застрашувачка визија на блиската иднина во која приватноста исчезнува, а со светот владее корпорација моќна како „Гугл“, „Фејсбук“ и „Твитер“ заедно. Откако ќе ја вработат во „Кругот“, Меј Холанд сфаќа дека ѝ се укажува животна шанса. „Круг“, со седиште во Калифорнија, ги поврзува личните електронски адреси, профилите на друштвените мрежи, услугите на онлајн-банкарството и пазарот, со својот универзален оперативен систем, создавајќи онлајн-идентитет за секого, со што почнува нова доба на транспарентност. Меј одушевува со своите идеи во компанија каде што се одржуваат целодневни забави, се организираат спортски настани и ручеци, познати музичари свират во паркот, а има дури и аквариум со ретки риби, за што е заслужен генералниот директор. Она што почнува како приказна за една млада амбициозна жена полна со идеали набргу станува возбудлив роман полн со неизвесноти, кој ги отвора прашањата за важноста на сеќавањето, историјата, приватноста, демократијата и на границите на човековото знаење. Општеството од блиската иднина е прикажано како доброволна антиутопија чии граѓани со одушевување потпишуваат секој миг од новиот живот да биде сниман од окото на камерата, а на децата да им бидат вградени сигурносни чипови. Дејв Егерс е еден од водечките американски автори и со овој роман застанува рамо до рамо со класиците како „1984“ на Џорџ Орвел, „Храбриот нов свет“ на Олдус Хаксли или „Ние“ на Евгениј Замјатин.

Истиоимениот филм на Џејмс Понсолд од 2017 година е со Ема Вотсон и Том Хенкс во главните улоги.

 

 

 

 

 

Дополнителни информации

Маса 390 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-210-6

Оригинален наслов

Dave Eggers , The Circle

Страници

416

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 160

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram