Нема производи.

Книги

  /    /  Класици, Книги, Фикција  /  Пасија по Г. Х.

Пасија по Г. Х.

Шифра: 10266 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

200,00 ден

Нема на залиха

 

„Една од најтаинствените писателки на дваесеттиот век.“

Орхан Памук

Опис

Пасија по Г. Х. е роман со едноставна приказна.Г. Х. e скулпторка што живее во богат кварт во Рио де Жанеиро. Дента кога ја отпушта слугинката и влегува во нејзината соба за да ја среди, здогледува лебарка што лази на подот. Згрозена и во паника, ја затвора вратничката од отворениот шкаф и притоа ја преполовува лебарката. Глетката на инсектот што умира кај неа поттикнува внатрешен дијалог што ја води кон длабоки размислувања за своите чувства, стравови, неспокојства, а просторот го претвора во мал амфитеатар на философски преосмислувања. При крајот на романот, на врвот од внатрешната криза, ќе биде опишана најпознатата и најшокантната сцена во бразилската книжевност.

Делото е создадено во тешки моменти во животот на писателката, период кога се разведува од сопругот и открива дека синот страда од шизофренија. Американскиот писател и критичар Бенџамин Мозер ја смета Лиспектор за најважна писателка со еврејско потекло по Франц Кафка.

 

Дополнителни информации

Маса 172 g
Издавач

Антолог

Година

2018

ISBN

978-608-243-263-2

Оригинален наслов

Clarice Lispector, A Paixao segundo G.H.

Страници

160

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 187

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram