Нема производи.

Нема производи.

Книги

Помеѓу

Шифра: 32411 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

300,00 ден

Опис

Одлично раскажана приказна на една исклучително современа и актуелна тема – прашањето на иселеништвото, дилемата дали да се живее во сопствената земја или да се емигрира во странство во потрага по некаков подобар живот.

Марко е студент по економија кој заминува во Англија и се населува во големиот индустриски град Бирмингем. Доаѓа со желба да најде начин да го исплати кредитот и почнува да се занимава со градежништо. Наскоро му се придружува и неговата девојка Сандра која е понесена од идеалите за пиење чај на англиски начин. Но стварноста е сосема поинаква. Бидејќи не може да најде работа по струка како учителка, прифаќа да работи на шалтер на автобуска станица.

„Иако главните ликови во книгата се Хрвати, егзистенцијалните дилеми што ги преокупираат Сандра и Марко се слични на прашањата што ги споделуваат голем број луѓе од различни географски средини, вклучително и нашата. Приказната е раскажана на фрагментиран и непретенциозен начин, а сепак се покриени голем број теми поврзани со прашањето на иселувањето, односот кон инаквите, животот на границата меѓу познатото и непознатото, стереотипите што ние ги имаме за другите и стереотипите што другите ги создаваат за нас. Сите овие рефлексивни аспекти се доловени на суптилен начин, низ дијалози или куси одломки природно вклопени во текот на приказната.“

Владимир Јанковски

 

Дополнителни информации

Маса 156 g
Издавач

Антолог

Година

2024

ISBN

978-608-243-684-5

Оригинален наслов

Kristina Gavran, Između

Страници

160

Формат

132×200

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 406

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram