Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Белетристика, Книги, Фикција  /  Портрети со зборови

Портрети со зборови

Шифра: 32278 Категории: , , Ознака:

300,00 ден

Опис

„Портрети со зборови“ е книжевно портретирање проткаено со филозофски промислувања.

Голем дел од темите за кои се говори се иманентно филозофски: смислата, убавината, слободата, љубовта, должноста, одговорноста, вредностите, болката, радоста, страдањето, творештвото, итн. Симболичното во делото е присутно на повеќе начини во зависност од ликовите и темите за кои расправаат. Нештата понекогаш се едноставни и така треба да бидат кажани, но постојат нешта во животот чија комплексност и богатство бараат опширни (раз)говори. Крајната инстанца на дијалозите е да се дојде до разбирање и на себе и на другиот бидејќи така се напредува квалитативно во живеењето. Оттука, во раскажувачкиот процес, очигледни се слоевитоста и згуснатоста на и во изразот на делото.

По структура, книгата е составена од покуси и подолги раскази. Централен елемент се портретите, односно „портретирањето со зборови“. Портретирањата се и директни и индиректни, а комплексноста на внатрешните состојби на ликовите се увидува пред сѐ од темите, но и од начинот на кој се изнесени.

 

Дополнителни информации

Маса 127 g
Издавач

Антолог

Година

2023

ISBN

978-608-243-675-3

Оригинален наслов

/

Страници

96

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Дамар, книга 68

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram