Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Крими, трилери и мистерии, Фикција  /  Северната страна на срцето

Северната страна на срцето

Шифра: 31436 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

600,00 ден

Опис

Долорес Редондо постигна голем успех со „Бастанската трилогија“ („Невидливиот чувар“, „Заветот на коските“, „Дар за бурата“). „Северната страна на срцето“ е напишана и објавена подоцна, но настаните всушност ѝ претходат.

Во 2005 година, многу време пред да се случат злосторствата во Бастанската Долина, Амаја Саласар, како млада помошник-инспекторка учествува во програма за размена на полициски службеници од Еуропол во Академијата на ФБИ, во САД. Таму таа се истакнува со својот талент и агентот Алојсиус Дипре, шефот на единицата за истраги, ја вклучува во екипата што е во потрага по сериски убиец наречен „композиторот“, кој убива цели семејства во текот на големи природни катастрофи. Следејќи ја неговата трага, тие одат во Њу Орлеанс во предвечерието на Катрина, најголемиот ураган што го зафатил градот. Описот на градот во текот на ураганот, разорувањето, личните приказни и потрагата по серискиот убиец се вешто испреплетени со други два заплета. Едниот, во кој, по еден телефонски повик на тетка Енграси кај Амаја ќе се разбудат стравовите и сеништата од минатото, од времето кога имала дванаесет години, била загрозена од мајка си и се изгубила во шумата, при што ја спасила бура, и другиот, приказната на Дипре, кој по многу години повторно се сретнува со грабнувачот на девојчиња и тргнува по него. Во тој дел се присутни зомби, вуду и други верувања што авторката мајсторски успева да ги прикаже спојувајќи ги вуду-митологијата, суеверијата и наварската митологија.

Дополнителни информации

Маса 572 g
Издавач

Антолог

Година

2021

ISBN

978-608-243-480-3

Оригинален наслов

Dolores Redondo, La cara norte del corazón

Страници

624

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 315

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram