Нема производи.

Нема производи.

Книги

Роман 1987

Шифра: 10319 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

300,00 ден

Нема на залиха

„Ние сме во рацете на врвен раскажувач. Три децении на свесно и на несвесно размислување се дадени како на рендгенска слика… Пливате во целосно задоволство на читање и на експлозивна смеа. Солстад е голем реалистичен писател. Не постои друг автор што би можел да му се доближи“.

Политикен, Данска

Опис

Во Роман 1987, Фјорд, образован човек во средните четириесетти години, ја раскажува својата приказна: бара да биде разбран, да ја објасни својата судбина, судбина над која ја има целата одговорност. Како читатели го следиме во улога на студент, новинар, сопруг, наставник по историја во гимназија. Во еден момент на еурека-проблесок, сфаќа дека е фрлен во процес на „себепролетеризација“ од страна на маоистичката партија на која припаѓа и завршува како наемник во една фабрика за картонски кутии во Лилехамер. Еден ден фабриката се затвора и Фјорд се чувствува како осамен човек без иднина. Но дали навистина е така? Повторно останува имун на судбината.

Приказната може да се чита како егзистенцијалистичка, како приказна во која еден човек се обидува да му побегне на апсурдот; на мигот што не е поврзан со ништо друго, кој не припаѓа на поголемата слика. На тој начин, Фјорд почнува да размислува околу историјата, а главно прашање станува: дали можеме некогаш воопшто да го сфатиме времето во кое живееме?

„Роман 1987“ е добитник на наградата на Нордискиот совет за култура во 1987 година.

Дополнителни информации

Маса 364 g
Издавач

Антолог

Година

2013

ISBN

978-608-4507-91-8

Оригинален наслов

Dag Solstad, Roman 1987

Страници

368

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 32

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram