Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Класици, Книги, Фикција  /  Седумтемина луди

Седумтемина луди

Шифра: 10341 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

250,00 ден

Нема на залиха

 

„Ако има некој човек во мојата земја со кого сум сличен, тоа е Роберто Арлт.“

Хулио Кортасар

Опис

„Седумтемина луди“ е жестока антиутопија, во која вистината и фантазијата си ги заменуваат местата. Мрачното дело на Арлт ја претскажува политичката иднина на Аргентина 15 години пред некој воопшто да слушне за Хуан Перон.

Груба, брутална, колоквијална и надреална книга, во која главниот лик, очаен поради постојан недостиг на пари и на перспективи, се приклучува на едно тајно друштво што сака да го смени општествениот поредок преку сурова и ужасувачка социјална револуција осмислена од еден од најмоќните ликови во аргентинската литература, Астрологот. Превратот треба да биде финансиран преку мрежа на бордели распоредени низ цела Аргентина, а со нив ќе управува еден друг интересен лик, Меланхоличниот Насилник.

Во романот се изложуваат апсолутната лудост на општеството, суровоста на капитализмот, нечувствителноста на индустријата и нејзините технолошки машини, поставени наспроти ранливоста на смртниот човек што создава. На тој начин, човекот влегува во метафизички страдања со универзален карактер, актуелни и ден-денес.

Истоимениот филм од 1973 година е добитник на „Сребрена мечка“ (големата награда на жирито) на Берлинскиот филмски фестивал.

Дополнителни информации

Маса 285 g
Издавач

Антолог

Година

2016

ISBN

978-608-243-176-5

Оригинален наслов

Roberto Arlt, Los siete locos

Страници

282

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 143

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram