Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Нефикција, Поезија  /  Собата во пламен

Собата во пламен

Алвин Панг

200,00 ден

Шифра: 10370 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

Опис

Алвин Панг важи за најпреведуваниот современ поет од Сингапур. Универзалноста и повеќеслојноста на неговиот поетски јазик ја надминуваат локалната семантика на секојдневјето – Панг не е типичен азиски поет што тешко се разделува од наследените канонски форми и мотиви. Тој е поет на тишината и на невидливите градови – и самиот честопати ги гради стиховите врз текстурата и врз мисловноста на Калвино и на Махмуд Дарвиш или врз сликовитата соновност на Рене Магрит.

Дополнителни информации

Маса 168 g
Издавач

Антолог

Година

2015

ISBN

978-608-243-083-6

Оригинален наслов

Alvin Pang

Страници

158

Формат

12×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Огнови, книга 26

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram