Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Историски драми, Книги, Фикција  /  Жените на Лазар

Жените на Лазар

Шифра: 10130 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

350,00 ден

Нема на залиха

„Еден од најдобрите руски романи во минативе дваесетина години.“

Московски комсомолец

 

„Без никаква сенка на сомневање би ѝ ја доделил Нобеловата награда за литература на авторката.“

Ести Експрес

Опис

Брилијантниот руски научник Лазар Линт и жените со кои е поврзан – саканата, сопругата, внуката, се јунаците на оваа возбудлива книга. Романот открива како живееле научниците под закрила на КГБ и на власта. Но секоја страница во него – страниците за мирот и за војната, за науката, за создавањето на атомската бомба, за балетот – всушност е страница за љубовта.

Едноставен роман за едно семејство што ја одразува историјата на цела епоха. Книгата донесува потресна трагедија, бајковитост, метафоричност, длабоки психолошки портрети, како во класичните руски романи. Добитник на наградата Големата книга, највредната книжевна награда по Нобеловата.

Дополнителни информации

Маса 351 g
Издавач

Антолог

Година

2015

ISBN

978-608-243-103-1

Оригинален наслов

Марина Степнова, Женщины Лазаря

Страници

352

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 100

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram