Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Есеи и студии, Книги, Нефикција  /  Мултикултурализмот кај децата

Мултикултурализмот кај децата

Шифра: 10224 Категории: , , Ознака:

300,00 ден

Нема на залиха

Опис

Книгата „Мултикултурализмот кај децата“ содржи  проучување на  некои ставови и мислења на одделенските наставници за застапеноста на содржините од областа на мултикултурното воспитание, како и за содржините посветени на етничките заедници од Република Македонија, во основното образование.

Мултикултурализмот е актуелно прашање во современите образовни системи и зазема мошне значајно место во предметите што се застапени во основното образование

Децата се развиваат и учат како да се однесуваат во мултикултурна средина и стануваат дел од јавни презентации (медиуми, поп-култура, едукација), а со тоа се подигнуваат комуникациските вештини, како и вештините за успешно дејствување во едно граѓанско, демократско и морално општество. Преку стекнување вештини за однесување, толеранција, соживот, отвореност, како и прифаќање и признавање на разликите, да бидат составен дел на секој образовен сегмент во образовниот систем. На тој начин, учениците од најмала возраст се поттикнуваат на почит и разбирање не само на сопствената култура туку и на другите култури.

Основното образование има особено место и улога во стекнувањето знаења за мултикултурниот карактер на општеството. Постои општествен и научен интерес да се проучува застапеноста на мултикултурата во образовниот систем на РМ.

Мултикултурното образование е образование соодветно за сите ученици, кое одбива секакви форми на дискриминација во училиштето (етнички, расни, религиозни, економски, полови и други), објаснува практики на почитување на културните различности и овозможува стил на предавање што нуди стратегии на прифаќање нови стилови.

Дополнителни информации

Маса 199 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-215-1

Оригинален наслов

/

Страници

112

Формат

17х24

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Громови, книга 8

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram