Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Биографии и автобиографии, Книги, Нефикција  /  Сакај ме повеќе од сè на светот

Сакај ме повеќе од сè на светот

700,00 ден

Опис

Животот на најголемата филмска и театарска дива на поранешните југословенски простори, Мира Фурлан, е повеќе од живот, преполн возбуда, величествени успеси, падови, љубов и предавство. Во автобиографската книга завршена пред прераната смрт, Мира Фурлан моќно проповеда за својот живот и животот на своите најблиски – од судбината на родителите Бранка и Иван, баба ѝЉуба, до сопругот Горан и синот Марко, кому воедно и му е посветена книгата. Без задршка Мира Фурлан нè вовлекува во сопствениот свет, во својата интимна драма и размислувања. „Сакај ме повеќе од сè на светот“ го оживува времето што е изгубено во војната, генерации и поединци што верувале во подобар и посреќен свет и за кои, ако биле наднационалисти како авторката, почетокот на војната значел дека веќе нема место за нив во новите држави.

Емотивна и моќна проза во која го следиме животот на младата интелектуалка, која израснува во дисфункционално семејство и решава да студира глума, каде што се заменуваат среќата и несреќата. Проза во која ги гледаме лицето и опачината на славата, која нè врежува со секој нов засек, со секоја нова реченица. Без да испушти нешто и нештедејќи никого, а најмалку себе, Мира Фурлан напишала автобиографија што се чита како роман. Во неа се остварува „американскиот сон“, но на крајот најважна е љубовта, која ѝ помогнала да полесно плови низ кариерата.

Сакај ме повеќе од сè на светот“ е книга полна чувства, а секогаш бескомпромисно и со многу солзи и смеа, евоцира еден цел свет, налик Атлантида, потопен, но не и заборавен.

Дополнителни информации

Маса 544 g
Издавач

Антолог

Година

2022

ISBN

978-608-243-549-7

Оригинален наслов

Mira Furlan,Love Me More than Anything in the World

Страници

672

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

A, книга 7

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram