Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Нефикција, Поезија  /  Ветар и магла

Ветар и магла

250,00 ден

Опис

Вера Лилчиќ е автентична но необична појава во нашиот контекст. Таа засега е книжевна сенка меѓу многуте кулиси издигнати угоре, но судејќи по ракописите што постепено ги отвора пред јавноста, многу лесно можеме да ја сместиме и во книжевните призраци што ја збогатуваат нашата издавачка програма. И со оваа своја збирка во чии стихови вешто се испреплетуваат емотивните вибрации и носталгијата по минатото таа нè опсипува со својата зборовна топлина, како силен сноп свежа светлина во апсолутна, длабока темнина.

 

Барем еднаш
Да ме бакнеше,
Па да замижам,
Сонцето да ми се
Запали во вените.
Барем еднаш
Да си ми ги изброил
Насмевките
Во очите;
Со ѕвездите
Да си ме закитил,
Да си ме завиткал
Во облаците,
Па да ме однесе
Виорот
До бесвеста,
Засекогаш.

 

Дополнителни информации

Маса 130 g
Издавач

Антолог

Година

2023

ISBN

978-608-243-671-5

Оригинален наслов

/

Страници

112

Формат

12×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Огнови, 63

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram