Нема производи.

Нема производи.

Николо Аманити Tag

  /  Posts tagged "Николо Аманити"

    Познатиот италијански писател Николо Аманити е добитник на наградата „Букстар 2020“, а тоа беше повод, со посредство на издавачката куќа „Антолог“, со него да направиме ексклузивно интервју за неговото книжевно и филмско творештво. https://www.slobodenpecat.mk/intervju-so-italijanskiot-pisatel-nikolo-amaniti-pishuvam-za-sliki-i-gi-raskazhuvam-preku-zborovite/?fbclid=IwAR0W2xRkx0_mwYYWlIh4o8V55kvpK7aL26XCHeR4p9gt7w2Sd9teyURljnE   (Интервјуто е објавено во „Културен печат“ број 54,

    Организацискиот тим на Фестивалот на европската книжевност „BookStar” со големо задоволство го најавува онлајн-гостувањето на моментално еден од најактуелните италијански автори – Николо Аманити, кому оваа година ќе му биде доделена наградата „BookStar” за најчитана книга помеѓу две изданија на Фестивалот. В

    Организацискиот тим на Фестивалот на европската книжевност „BookStar“ со големо задоволство го најавува специјалното онлајн-гостување на моментално еден од најактуелните италијански и светски писатели, но и сценарист и режисер – Николо Аманити, кому оваа година ќе му биде доделена наградата

Во склоп на проектот UNITED WE READ!, реализиран со поддршка на програмата Креативна Европа на Европската Унија.         Писателот и огромниот фан на убавата и вредна литература, Денис Бојаров, зборува за пролетниот хит „Ана“ од Николо Аманити. Слушнете сами: https://www.youtube.com/watch?v=UkgJWpPp_Hs&feature=youtu.be

    Претпоставувам дека на сите читатели им се случува нагонски да се вљубат во некој автор или авторка. Го уочуваш тоа кога ќе забележиш дека имаш потреба да ја слушнеш бојата токму на нивниот глас, да продреш во нивната специфична имагинација,

    1. Ана – Николо Аманити Оваа книга ми е прв избор пред сè поради ситуацијата во која се наоѓаме во моментов. Дистописки роман чие дејство се одвива за време на светска епидемија со вирус (звучи познато?). Мислам дека пораките што ги пренесува

    1. „Изумот на Морел“ – Адолфо Биој Касарес Изумот на Морел е надреалистична луцидност која Борхес прецизно ја карактеризирал како совршена. Постојаното преиспитување на животот, љубовта и смртта се всушност меѓниците на невидливото осцилирање помеѓу безумието и разумот.   2. „Во лавовска кожа“ – Мајкл

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram