Нема производи.

рецензија од прв читател Tag

  /  Posts tagged "рецензија од прв читател"

  „Пчелно семејство“ е збирка од седум кратки раскази за која во 2021 Мугерли добива Награда за литература на Европската Унија. Расказите се потпираат врз народни преданија, древни обичаи, митови и легенди од словенечкиот фолклор, но овој пат добиваме едно ново

  Мојата прва средба со авторката Луиз Пени беше со „Најсвирепиот месец", третата книга од серијалот за инспектор Арманд Гамаш.  Повеќекратно наградуваната авторка со престижна награда „ Агата Кристи" за детективски роман, нејзиниот најпопуларен серијал го сместува во Квебек. „Најсвирепиот месец" нè

  Кога се чита „Сечилиште“ се добива искуство како за момент да сме залутале во еден интимен собир на едно семејство. Игор Штикс кажува дека романот го „носел“ во себе долго пред да го напише, поаѓајќи од искуство базирано на неговата

    За да се чита оваа книга прво треба да се знае кој е Сергеј Трифуновиќ, одличен актер пред сè. Тој не е писател, ова не е врвно книжевно писание и не глуми дека е такво. Едноставно е напишано со негови

Особена чест ми беше што моето прво прочитано дело од страна на шведскиот крими писател Андерс Рослунд е трилерот Слатко сонувај, воедно петта книга во серијалот за Гренс и Хофман, а истовремено и трето посебно остварување на Рослунд без својот

    Ти си само моја. Јас ти го дадов животот. Јас можам и да ти го одземам. Уште од првите страници, без некој да ми каже, можев да претпоставам дека во рацете држам книга напишана од Славенка Дракулиќ. Нејзините теми и тука

      Па дами и господа, ајде да го запознаеме Бабукиќ. Бабукиќ ветрогонот, вечниот талкач, бивш аналитичар во ЈНА, патник кој веќе 20 години се префрла од авион во авион, од држава во држава

Ретки се оние автори кои покрај што само умеат да пишуваат, поседуваат и огромен талент во жанрот во кој творат и знаат да остават свој личен печат со секоја своја книга. Токму една од нив е исландската крими кралица, Ирса

      Во едно видео посветено на најдобрите писател(к)и од Исланд, авторот на видеото вели дека доколку сакаме да се запознаеме со современата исландска литература не постои подобар претставник на таа литература од Јон Калман Стефансон и неговите романи, а како најдобра

  Раскажаниот живот на Мира Фурлан во кој САМАТА ТАА Е огромен успех   Читањето на „Сакај ме повеќе од сè на светот“ создаде една моја лична врска со Фурлан што ја развив со секојдневното наше дружење во раните утрински саати. Само што

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.
    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram