Нема производи.

Јуни 2020

  /    /  Јуни (Page 6)

    Дел од фестивалот BookStar. Преку нејзината најпозната книга „Двојно стакло“, со добитничката на Европската награда за литература зборуваме за книжевната традиција на Исланд, влијанието на Старата и Новата Еда во модерните ракописи, дихотомијата професор и писател, што означува поимот добро

    Втората епизода на ГОЛ РУЧЕК го носи разговорот на Алекс Букарски и Александар Шпатов, писател од Бугарија. Шпатов беше на едномесечен книжевен престој во Скопје како дел од резиденцијалната програма за автори и преведувачи од југоисточна Европа „Апсолутно модерен“, програма

    Герила акција на Антолог и Фестивалот Bookstar во автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие Скопје и во Градскиот трговски центар, октомври 2016. Учествуваат: случајни патници, минувачи и студенти по актерска игра на Факултетот за драмски уметности. Прв дел, ЈСП https://www.youtube.com/watch?v=NhlOmspHtls Втор дел, ЈСП https://www.youtube.com/watch?v=b5JvjL-GD0g ГТЦ https://www.youtube.com/watch?v=wf_uI_frNPg&t=145s

    Името Денис Бојаров е веќе добро познато на нашата читателска публика по неговите многубројни активности на групата за читатели Размена на книги и книжевни муабети, која е најплодна група од таков тип на интернет-просторот кај нас со многубројни организирани настани,

    Фредрик Бакман е еден од најуспешните и најнаградувани современи шведски автори. Од своето појавување на книжевната сцена во 2012 година до денес има продадено преку 12 милиони примероци од своите книги. Од неодамна Бакман е носител и на Хелсинборшкиот медал, престижна

    Да издвојам само пет книги што ми оставиле впечаток и ми се допаднале од издавачката куќа „Антолог“ е навистина тежок избор, ако се имаат предвид квантитетот и квалитетот што ги нудат со своите изданија. Избраните пет наслови ми се

    1. Деца на злото, Миодраг Мајиќ – Мистериозен крими-трилер кој покрај тоа што ве вовлекува во неговите страници и ја отсликува реалноста на регионот во која живееме сите ние. Книгата ми остави силен впечаток, најмногу поради тоа што и самиот

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.
    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram