Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Историски драми, Книги, Фикција  /  Блуз од мешана крв

Блуз од мешана крв

Шифра: 10053 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

300,00 ден

Нема на залиха

„Едуџин ја ткае мелодрамата на приказната во стилот на Казабланка.

Њујорк тајмс

Опис

Младиот, генијален трубач Херонимус е уапсен во еден џез-клуб. Оттогаш на оваа музичка ѕвезда ѝ се губи трагата. Имал само дваесет години. Бил германски државјанин. И црнец.

Педесет години подоцна, Сидни Грифитс, сведок на овој настан, одбива да говори за тоа што го видел. Но, кога на гости ќе му дојде Чип Џонс, пријател и колега од некогашниот бенд, со приказна дека открил чудно писмо, за Сид почнува патот до искупувањето.

Од зачадените клубови на Берлин и на Париз од пред Втората светска војна до модерен Балтимор, Сид го води читателот во фасцинантен, недоволно познат свет, во срцето на својата совест.

Блуз од мешана крв е возбудлива и трогателна приказна за расните разлики, музиката, љубовта и за предаденоста што ја бараме од себе и од другите во име на уметноста.

Романот бил номиниран за Букеровата награда. Добитник е на наградата Гилер во 2011 година.

Дополнителни информации

Маса 324 g
Издавач

Антолог

Година

2016

ISBN

978-608-243-161-1

Оригинален наслов

Esi Edugyan, Half-Blood Blues

Страници

320

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

Бранови, книга 132

Едиција

Oгнови, книга 34

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram