Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Историски драми, Книги, Фикција  /  Белешки од далечниот север
-37%

Белешки од далечниот север

Шифра: 32263 Категории: , , Ознака:

250,00 ден

Штедиш: 150,00 ден

 

 

Опис

Романот „Белешки од далечниот север“ прво нè води во историската далечина – времето на градбата на црквата Св. Ѓорѓи во Курбиново, која е материјално и духовно наследство, и судбината на круната од преспанскиот цар. Понатаму читателот се вплеткува во критичките опсервации од белешките на Кон-Ти, кој последните години од животот ги минува во далечниот канадски север. Неговите сеќавања за актуелните состојби во поранешна СФРЈ и независната Република Македонија. Приказната се заокружува со Кокан, дипломат на служба во Канада, кој ги добива белешките на Кон-Ти. Заедно со пронајдениот ракопис посветен на градбата на црквата во Курбиново, планира да ги публикува и да ја открие енигмата за наследството на царската круна и иднината на современиот етнички и државен македонски идентитет.

Искусниот автор и дипломат Константин Дораковски се враќа со дело што ги скорива духовите на историјата и нема никого да го остави рамнодушен.

Дополнителни информации

Маса 237 g
Издавач

Антолог

Година

2023

ISBN

978-608-243-611-1

Оригинален наслов

/

Страници

240

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Дамар, книга 58

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram