Нема производи.

Книги

  /    /  Авантури, Книги, Фикција  /  Булеварот на Независноста

Булеварот на Независноста

Шифра: 10058 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

250,00 ден

Нема на залиха

„Страшна и воедно и смешна книга. Меланхолична и безмилосна. Остануваат кикот и гламносан предел. Огнот ги проголтува Варшава, варшавкоста, младоста, заблудите, триесет-четириесет години, сè, и останува она што навистина нè чека: вечна осама, до самиот крај.“

Анджеј Сташук

Опис

Квалитетните приказни, барем оние според хичкоковските шеми, треба да почнат со експлозија, во буквална смисла на зборот, а потоа да нè држат во напнатост до крајот. Книгата на Полјакот Варга е токму таква. „Булеварот на Независноста“ (2010) започнува со она што за повеќето романи би означувало крај – со смртта на главниот јунак, а потоа нè води низ екстатично и сатирично дејство.

Херојот на „Булеварот на Независноста“ е модерен лузер, фрустриран и неостварен уметник, кој осамените ноќи ги минува пред компјутер со шише в рака. Кристијан Апостата е претставник на класата што во современиот свет би можеле да ја наречеме washed up celebrity. Некогаш надежен уметник, денес, пак, некој што го очекува големиот come back, стекнал искуство, но се претворил во алкохоличар со неисполнети сништа. Магичните четириесетти години што му се наближуваат за него не претставуваат некаков пресврт, потскок во ергенското лудување, ниту пак револуционерен порив на втората младост. Иако можноста да ја врати популарноста е на чекор да ја оствари со патувањето во САД, му се случува најлошото.

Од другата страна на коцката, меѓу оние на кои „им тргнало“ се наоѓа Јакуб Фиделис, најдобриот танчар во целата држава, човекот за кого сите зборуваат, но и личен другар на Кристијан. А можеби и не му е баш другар, штом – користејќи ја својата позиција – си дозволил да му ја украде жената и во основа целосно да го заборави. Книгата „Булеварот на Независноста“, сепак, не е само анализа на општата состојба на еден современ уметник и на современото општество. Таа, исто така, е болна алегорија за лавиринтите на меѓучовечките односи.

Дополнителни информации

Маса 245 g
Издавач

Антолог

Година

2013

ISBN

978-608-4507-97-0

Оригинален наслов

Krzysztof Varga, Aleja Niepodległości

Страници

240

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 23

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram