Нема производи.

Книги

  /    /  Класици, Книги, Фикција  /  Го имам служено англискиот крал

Го имам служено англискиот крал

Шифра: 10089 Категории: , , Ознаки: , Преведувачи:

250,00 ден

Нема на залиха

„Една од најавтентичните инкарнации на магичната Прага, неверојатен спој од бескомпромисен хумор и барокна имагинација.“

Милан Кундера

 

„Извонреден и суптилен трагикомичен роман… Храбал истовремено ги раскажал приказната на еден ништожник и историјата на Чехословачка. Преку нивните допирни точки открива сè што е важно во животот.“

Њујорк тајмс

 

Го имам служено англискиот крал е весела, пикарска приказна, која почнува со авантури во стилот на баронот Минхаузен, а завршува во солзи и во длабока осаменост, промена што е типична за најважните дела на Храбал.“

Џејмс Вудс, Лондонска книжевна ревија

 

„Комичен роман со огромна иновативност… шармантно, мудро, тажно и неочекувано смешно.“

Филаделфија инкваер

„Роман што ќе измолкне насмевка и ќе сакате да го прочитате уште еднаш.“
Винипег фри прес

„Не е доволно да се каже само: оваа книга е откритие на годината…“
Керол Бело, Л’актуалите

„Ако ве интересира големиот, простран свет, нурнете се во овој фантазмагоричен, жив, фасцинантен роман .“
Игу Кориво, Летр квебекоизе

„Дикнер ја провоцира имагинацијата на читателот до точка на екстаза.“
Ле монд

„Со стил, оригинален, потресен и сетилен.“
Дејвид Мичел, авторот на Облак Атлас

Опис

Интересно, романот „Го имам служено англискиот крал“ е напишан за помалку од еден месец со техниката на автоматско пишување. Текстот потоа е објавен без исправки како самиздат, а дури по падот на социјалистичкиот режим во 1989 година и во формат на книга. Овој роман ја раскажува приказната на Дити, амбициозен, но едноставен келнер во елитен хотел во Прага во годините пред Втората светска војна. Дити е поканет да го служи не кралот на Англија, туку Хајле Селасие, императорот на Етиопија. Тоа е еден од најважните моменти во неговата биографија. Кога Гергманците ќе ја окупираат Чехословачка, се вљубува во фашистка атлетичарка. По војната, продавајќи вредни поштенски марки конфискувани од Евреите, го достигнува врвот на своите амбиции и гради свој хотел. Станува милионер, но со доаѓањето на комунизмот губи сè и е испратен да биде надзорник на патиштата во планините. Во тешки услови, Дити е исправен пред неизбежноста на последниот час, но и тогаш го задржува стилот на голем комичар.

Дополнителни информации

Маса 179 g
Издавач

Антолог

Година

2013

ISBN

978-608-4507-58-1

Оригинален наслов

Bohumil Hrabal, Obsluhoval jsem anglického krale

Страници

176

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 30

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram