Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Нефикција, Поезија  /  Кујната на поетот

Кујната на поетот

200,00 ден

 

 

„Чудото е меѓу нас, одамна. И вечно. Ќе го најдеме во Евхаристијата, преку светите мошти, во Причеста, при Исповедта, молитвата. А ќе го најдеме и на страниците на оваа книга блескава како зрак светлина од мрачно небо. Ќе го најдеме како поезија. Како благоухание. Двете, очигледно лично доживеани и осведочени. И тогаш поетското станува Божјо.“

Жарко Кујунџиски

Опис

Стиховите се пишувани од 1993 до 2013 година со подолги паузи, а некои од нив се наградени и од Македонската радио-телевизија на конкурс за најдобри современи песни. Голем дел од песните се пишувани во кујна, меѓу состојките на природата од кои поетот добива – поезија.

Дополнителни информации

Маса 80 g
Издавач

Антолог

Година

2019

ISBN

978-608-243-349-3

Оригинален наслов

/

Страници

64

Формат

12×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Огнови, книга 55

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram