Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Антологии, Книги, Нефикција  /  Нема стих, нема мир!

Нема стих, нема мир!

Шифра: 10239 Категории: , , Ознака: Приредувачи:

250,00 ден

Нема на залиха

 

 

Опис

Револуција во стихови. Книга отпор. „Нема стих, нема мир!“ е избор од најубавата бунтовна поезија од најстари времиња до денес. Триесетина македонски и странски поети, раскажувачи, есеисти, романсиери, преведувачи и јавни личности одбраа по две песни на тема: бунт, револуција, револт, отпор. Но оваа книга не е „бунтовна“ само во политичка смисла (иако не недостигаат и таквите песни), туку бунтот се отсликува и во секојдневјето, во љубовта, во сопственото битие, па дури и во формата. Несекојдневна збирка што на едно место ги вклучува Артур Рембо, Велимир Хлебников, Бертолд Брехт, Мирослав Крлежа, Данило Киш, Јехуда Амихај, но и Кочо Рацин, Ацо Караманов, Коле Чашуле, Лидија Димковска…

Дополнителни информации

Маса 118 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-247-2

Оригинален наслов

/

Страници

106

Формат

12×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бесмртни мисли, книга 11

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram