Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Нефикција, Поезија  /  Риба во шишето ракија

Риба во шишето ракија

Шифра: 10314 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

220,00 ден

Нема на залиха

УБАВО ВРЕМЕ

 

Овие убави времиња ме уништија.

На вакво време си дадов отказ

кога бев службеник во вакуфот.

На вакво време пропушив.

На вакво време се заљубив.

На вакво време почнав да заборавам

да носам дома леб и сол.

И, секогаш на вакво време ми се враќа

болеста да пишувам стихови.

Овие убави времиња ме уништија.

 

 

„Во својот кус живот Орхан проживеа поетска авантура колку дузина генерации француски поети. За само неколку години донесе промени на кои веројатно ќе требаше да работат здружено неколку генерации поети.“

Октај Рифат, турски поет и другар на Вели

Опис

Би можело да се каже, без претерување, дека македонската читателска публика одамна требаше да биде почестена со едно поопсежно претставување на поетoт чија поезија нуди изобилство од поетски слики, кои се толку блиски, географски и по духот на нашите градски улици од првите децении на 20 век, напишана на јазик што исто така го чувствуваме близок. Пред книгата „Риба во шишето ракија“, поезијата на турскиот поет меѓник Орхан Вели ѝ беше достапна како убава блиц-средба при повремените навраќања на современата турска поезија, но секогаш во недоволна количина за да ви ја нахрани љубопитноста. Но можеби така требало да биде, тоа да се случи на 100-годишнината од раѓањето на поетот, за кого неговите современици ќе речат дека е „поетот што ѝ стави качкет на турската поезија“.

Дополнителни информации

Маса 118 g
Издавач

Антолог

Година

2014

ISBN

978-608-243-019-5

Оригинален наслов

Orhan Veli, Bütün Şiirleri

Страници

128

Формат

10х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Огнови, книга 21

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram