Нема производи.

Нема производи.

Книги

Обвинета: Вјера Гран

350,00 ден

Нема на залиха

„Знаеме дека оваа книга ќе предизвика скандал.“

Нувел опсерватор

Опис

Приказната на Владислав Шпилман допре до публиката од цел свет благодарение на оскаровецот „Пијанистот“ на Роман Полански. Онаа на пејачката Вјера Гран е помалку позната. Вјера Гран е полската Марлен Дитрих. Таа била прекрасна, егзотична пејачка ѕвезда од пред Вторатасветска војна, придружувана на пијано токму од Шпилман. Омилена во ноќните клубови на Варшава во 30-тите, продолжила да настапува и во варшавското гето (1941-1942). Додека пијанистот по војната станал херој, наводно криумчарејќи оружје за отпорот, Гран била обвинета дека соработувала со фашистите; жигосана како предавник, „курва на Гестапо“, понижувана, затворана, најпосле била прогласена за невина, но продолжила да биде премолчувана како уметник. Во основа, прогласена мртва и пред да умре, сè додека Агата Тушињска не ја напиша оваа книга. Поранешната пејачка се отвори пред писателката и ја раскажа својата страна на сторијата.

Дополнителни информации

Маса 334 g
Издавач

Антолог

Година

2015

ISBN

978-608-243-070-6

Оригинален наслов

Agata Tuszyńska, Oskarżona: Wiera Gran

Страници

368

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 85

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram