Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Историски драми, Книги, Фикција  /  Отело, Арапинот на Валона

Отело, Арапинот на Валона

Шифра: 10263 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

400,00 ден

Нема на залиха

„Таму каде што се Отело, Дездемона, Емилија, Јаго и Каси, не може да нема љубов, љубомора, изневери, интриги, пакост, страдање и убиства.“

Фатмир Точи

Опис

Главниот лик во романот, Отело, доаѓа од пустината. И тој е црнец како и Шекспировиот Отело. Купен на пазарот на робови од венецијанското семејство Контарини, инаку потомци на Марко Поло, Отело се вљубува во девојчето што го зема за да си игра со него, Дездемона, помалата ќерка на семејството Контарини. Отело подоцна судбината ќе го однесе во Валона, каде што ќе помине цели десет години, период во кој доживува страшни моменти, а завршува и во затвор. Сепак, цело време копнее да се врати во Венеција, кај Дездемона, единствениот топол лик за човекот што е туѓинец, не само по потеклото туку и по бојата на кожата.

Настаните во книгата се случуваат во периодот 1300–1400 година, во два урбани центри од тоа време – Венеција и Валона, кои имале интензивни трговски и политички односи. Историската заднина е реална. Валона се наоѓа пред турска окупација. Властелинот е убиен во битка, а неговата сопруга го презема водството над градот. Склучува сојуз со Србите, мажејќи ја ќерка си со српскиот благородник Мркша Жарковиќ, кого мештаните го завикале Каси, како Шекспировиот лик. Но Валона не ја спасија од Турците ниту сојузот со Србите, ниту пак Венеција, која беше индиферентна.

 

Дополнителни информации

Маса 348 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-193-2

Оригинален наслов

Ben Blushi, Otello, Arapi i Vlorës

Страници

352

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 153

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram