Нема производи.

Книги

Пат кон бескрајот 

600,00 ден

На залиха

 

„Џејн говори за својот поранешен сопруг со многу топлина, искреност, почит.“

Сандеј експрес

„Стивен Хокинг можеби размислува во 11 димензии, но неговата прва жена научила да љуби во неколку.“

Сандеј тајмс

Опис

Професорот Стивен Хокинг е еден од најпознатите и највлијателни научници на нашето време и автор на бестселерот „Кратка историја на времето“, продаден во над 25 милиони примероци. Во овие неодоливи мемоари, неговата прва жена, Џејн, ја открива тајната приказна за овој необичен брак.

Во текот на шеесеттите години од минатиот век, Стивен Хокинг, за време на студиите по космологија на Кембриџ, се вљубува во Џејн. Посветен на љубовта и на науката, овој брилијантен млад човек не насетувал дека ќе го затече болест поради која ќе биде осуден на доживотна битка за опстанок.

Џејн несебично одлучува да остане покрај него, а љубовта и безусловната поддршка им влева храброст да основаат семејство. Додека телото на Стивен се менува од година во година, соочувајќи се со голема болка и ограничувања, неговиот ум неуморно тежнее да ги истражи крајните граници на теоретската физика.

Преку голем број несогласувања, но и искрена приврзаност, тие двајца им прокоселе на препреките и заедно оствариле повеќе отколку што можеле да сонуваат.

Би рекле дека неговиот блескав ум го промени нашиот свет, а нејзината бескрајна љубов го промени него. Книга полна со оптимизам, љубов, борба и промена, која ќе допре до секој читател.

Оскаровскиот филм „Теорија за сѐ“ од 2014 година е снимен според оваа книга.

 

Дополнителни информации

Маса 450 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-205-2

Оригинален наслов

Jane Hawking, Travelling to Infinity: My Life with Stephen

Страници

338

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 159

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram