Нема производи.

Нема производи.

Книги

Планино, убавице!

250,00 ден

Опис

Еден планинарски дневник, а многу авантури!

Баба Вера се навраќа на далечната 1954 година и оттогаш редоследно ги раскажува своите дружби со планините. Водејќи дневник и собирајќи потписи од учениците, преку овие записи нè понесува и нас заедно со неа по маркираните, спирални патеки низ сите планини, низ сите врвови на тогашна Југославија, преку Кајмакчалан, Пелистер, Шар Планина, Титов Врв, Копаоник, Фрушка Гора, Словенечките Алпи и Триглав … сè до престолнината Белград, до другарот Тито… на нејзината најголема авантура – планинарската штафета.

Низ овој планинарски дневник таа неколку пати го освојува и нејзиниот омилен врв – Љуботен, а секое искачување е ново доживување.

Некогаш со соучениците, некогаш со планинарски друштва, некогаш со татко ѝ и другарите, нејзиниот дневник станува сè побогат со поминати километри, освоени врвови, изодени планини во време и невреме, описи, прекрасни пејзажи, слики, погледи, восхитувања…

 

Дополнителни информации

Маса 138 g
Издавач

Антолог

Година

2022

ISBN

978-608-243-572-5

Оригинален наслов

/

Страници

127

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Дамар, книга 54

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram