Нема производи.

Книги

Сведокот

Шифра: 31417 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

250,00 ден

Опис

Збирката раскази „Сведокот“ е поделена во два дела: предвоените искуства и повоената дезинтеграција. Таа е длабока и гласна побуна против војната, без оглед на страните, несогласувањата и фактите.

Во првиот дел акцентот е поставен врз драмата и кризата кај албанскиот народ. Приказните се напишани во динамичен сооднос меѓу детската и возрасната перспектива. Тие го следат проголтувањето на луѓето во механизмот на војната, при што и жртвите се претвораат во воени карактери, претставници на изразот и менталитетот на агресорот.

Вториот дел го следи распадот на човечките животи по војната. Читаме бриколаж на стварноста и нормалноста, пренесен во апстрактно расположение и наратив.  Расказите од овој дел се остатоци на трагедијата што не може да се надмине, бунт против последиците на војната во општество што привидно живее во слобода.

Контроверзна и провокативна, „Сведокот“ беше високо оценета и во Косово и во Албанија – познатиот албански критичар Агим Баки беше еден од оние што широкоградо ја пофалија книгата.

 

*Книгата е достапна со потпис од авторот. Во коментар за нарачката нагласете доколку сакате да добиете потпишан примерок.

Дополнителни информации

Маса 174 g
Издавач

Антолог

Година

2021

ISBN

: 978-608-243-482-7

Оригинален наслов

Ballsor Hoxha, Bardhëzi

Страници

160

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 307

Рецензии

 1. Драгана Спасевска

  Сведокот

Add a review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


  Потврдувам дека сум постар од 16 години.

  YouTube
  LinkedIn
  Share
  Instagram