Нема производи.

Книги

  /    /  Историски драми, Книги, Фикција  /  Двојната земја

Двојната земја

Шифра: 10096 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

240,00 ден

Нема на залиха

„Биргите Косовиќ пишува извонредно и мудро за човек што изгубил сè и кој низ граѓанска војна го доживува распадот на својата земја. Одлично напишан, длабоко остроумен, потресен роман. Ние во Данска треба да сме благодарни што имаме можност да чуеме приказна за поранешна Југославија пренесена на еден толку жив и раскошен начин. Роман за кој ни секунда не треба да се двоумите дали да го прочитате!“

Андерс Јул Расмусен, Кристелихт Даглбад

 

Двојната земја долго по читањето останува во нас, читателите. Фасцинирани сме, вознемирени, маѓепсани, што е можно само кога ќе сретнеме писател што на возвишен начин создава свој посебен универзум. Прекрасен роман за војната и за поделбите.“

Ларс Боневи, Викендевисен

Опис

Поранешна Југославија беше жешката тема на 90-тите во светот, не само поради бурните политичко-воени настани туку бидејќи тука отсекогаш двојно повеќе се мразело и се сакало од другите краишта на Земјината топка. И, кога и да се прави едното, неминовно се вклучува и другото. Не можеш да сакаш без малку да мразиш. Таков е Балканот. Двосмислен е и пристапот на авторката, која со носталгија и со критика раскажува за Југославија, донесувајќи приказна на груба воена реалност и на полн еротски набој.

Романот е добитник на наградата „Роман на годината“ на Данското национално радио.

Дополнителни информации

Маса 264 g
Издавач

Антолог

Година

2014

ISBN

978-608-243-023-2

Оригинален наслов

Birgithe Kosovic, Det dobbelte land

Страници

256

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 52

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram