Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Белетристика, Книги, Фикција  /  Случајот Кукоцки

Случајот Кукоцки

Шифра: 10360 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

350,00 ден

Нема на залиха

Опис

Сите што уживале и уживаат во руските класици, делата на големите Достоевски, Толстој, Булгаков, Набоков, се исправени пред една нова величина на прекрасната руска литература. Современите романи на Људмила Улицкаја, преведени на 25 јазици, ги привлекуваат читателите од цел свет.

Во нејзината високооценета „Случајот Кукоцки“ секој ќе се пронајде бидејќи на интересен начин ги опфаќа најактуелните теми на денешнината. Сродството, лекарската професија, генетичкиот инженеринг, научните експерименти со луѓе, зачнувањето, генијалноста, мајчинството, оформувањето на фетусот, одот против општествените норми, растењето, детството, посвојувањето, татковството, абортусот, лечењето беслодност – се дел од болните проблеми што се опфатени тука.

Романот поставува важни прашања: каде завршува човечката слобода, дали човекот има право самостојно да одлучува како да постапи со сопствениот живот, како да се биде во хармонија со светот. Ова е прекрасен пример како преку едно семејство може да се покаже целото општество на конкретната епоха.

Авторката не наметнува свој поглед на светот и се воздржува од секакви оцени. Единствената поука што си ја дозволува да ја даде меѓу редови е – чувајте ги љубените. Читателот самиот треба да донесе заклучоци. Книгава не треба да ја читате брзо. Напротив, бавно, со вдлабочување во минатите времиња во кои се кријат секогаш наново поставените, вечни теми.

Со романот „Случајот Кукоцки“ Улицкаја стана првата жена добитник на руската „Букерова награда“, а според романот е снимена и ТВ-серија.

Дополнителни информации

Маса 408 g
Издавач

Антолог

Година

2013

ISBN

978-608-4507-53-6

Оригинален наслов

Людми́ла Ули́цкая, Казус Кукоцкого

Страници

432

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 31

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram