Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Нефикција, Популарна психологија  /  Спокојството е клучот

Спокојството е клучот

400,00 ден

 

„Книга што мора да се прочита среде хаосот на нашето време.“

Анџела Дакворт

 

„Некои автори даваат совети. Рајан Холидеј кристализира мудрост. Оваа книга мора да се прочита.“

Кал Њупорт, автор на бестселерот „Дигитален минимализам“

 

„Денес на светот постојат многу опасности – особено бескрајните одвлекувања на вниманието и ситните борби што нѐ тераат да дејствуваме без никаква цел. Во оваа книга, преку маестрална синтеза на источната и западната филозофија, Рајан Холидеј нѐ подучува како да ги задржиме фокусот и присебноста среде повремено преоптоварувачките конфликти и проблеми во животот во дваесет и првиот век.“

Роберт Грин, автор на бестселерот „48 закони на моќта“

 

„Јас немам многу правила во животот, ама имам едно правило што никогаш не го прекршувам: кога Рајан Холидеј ќе напише книга, ја читам веднаш штом ќе ми падне в раце.“

Брајан Копелман, сценарист и режисер на „Покерџии“, „Тринаесеттемина на Оушн“ и „Милијарди“

Опис

Како да постигнеме успех во еден свет во кој сè бега надвор од контрола и во кој често пати се соочуваме со непријатности?

Сите големи лидери, философи, уметници, спортисти и визионери имаат една заедничка карактеристика. Онаа што им овозможува да го скротат својот гнев. Да ја избегнат деконцентрацијата и да ги прошират своите хоризонти. Рајан Холидеј ја нарекува спокојство.

Тој се задржува на будистичката и на стоичката философија за да покаже зошто човек треба да се движи пополека за да ги оствари своите цели.

Што е спокојството? Зошто ни е потребно? Остварливи ли се успехот, напредокот и самоусовршувањето без оваа клучна состојба на умот?

Самата античка мисла е свесна дека секој човек се раѓа спокоен и дека многупати го доживува спокојството во текот на својот живот. Но оваа книга детално проучува како да се постигне тоа спокојство по желба, и не само да се постигне туку и да се задржи во себе.

Преку разглобување на трите вечни полиња: умот, телото и душата, Холидеј стигнува до главните одредишта на стоичката философија, спокојството и истрајноста, ги анализира и создава модерно четиво наменето за секој што се стреми кон лично усовршување и исклучителност.

Дополнителни информации

Маса 288 g
Издавач

Антолог

Година

2020

ISBN

978-608-243-430-8

Оригинален наслов

Ryan Holiday, Stillness Is the Key

Страници

256

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Сафари на духот, книга 13

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram