Нема производи.

Книги

  /    /  Историски драми, Книги, Фикција  /  Срцето на човекот

Срцето на човекот

Шифра: 31993 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

400,00 ден

Задлабочувачката проза на Стефансон грми и светка со сите променливи расположенија на морето на исландски летен ден…“

Бојд Томкин, Индепендент

Опис

3# трилогија Помеѓу рајот и пеколот

Откако ќе се спасат од снежната бура која безмалку ги чини живот, Јенс и момчето ќе се најдат далеку од дома, во една рибарска заедница на крајот од светот. По престојот во домот на селскиот доктор, момчето повторно има чувство како да е вратено од мртвите. Но, ова е чудно место, со жители кои како да не припаѓаат на овој свет. Меѓу нив е и Алфхеидур со огнената коса, поради која тој се запрашува дали е можно да се биде вљубен во две жени истовремено; тој верува дека срцето му е ветено на Рагнхеидур, ќерката на богатиот трговец во селото во кое тој мора секако да се врати.

Со дејство во дивината на екстремниот север која предизвикува страхопочит, „Срцето на човекот“ е едно длабоко истражување на животот, љубовта и желбата, напишана со возвишена едноставност. Во овој заклучок на смелата трилогија, Стефансон го вклучува своето поетско око и философски увид во приказна која е вредна за дамнешните писатели на саги.

Дополнителни информации

Маса 312 g
Издавач

Антолог

Година

2022

ISBN

978-608-243-566-4

Оригинален наслов

Jón Kalman Stefánsson, Hjarta mannsins

Страници

304

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Библиотека Бранови, книга 350

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram