Нема производи.

Книги

  /    /  Историски драми, Книги, Фикција  /  Добра ноќ, слатки сни

Добра ноќ, слатки сни

Шифра: 10107 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

240,00 ден

Нема на залиха

Опис

Дејството се одигрува во Брно во текот на еден ден на самиот крај од војната, 30 април 1945 година. Се повлекуваат голем дел од вермахтот и од СС-дивизиите. Се враќаат заробениците од концентрационите логори, но нивните куќи и станови веќе се зафатени. Нема струја, гас, водоводот е уништен, се погребуваат луѓето по градините и по парковите. Се создало таканаречено нулто време, владеат хаос и несигурност што ќе се случи утре, а луѓето се подготвени да го ограбат и својот најблизок. Во таква ситуација еден човек тргнува да бара пеницилин, лекот што прави чуда, потрага штона моменти се претвора во детективска приказна.

Романот е номиниран за наградата „Магнезија литера 2013“.

Дополнителни информации

Маса 292 g
Издавач

Антолог

Година

2014

ISBN

978-608-243-035-8

Оригинален наслов

Jiří Kratochvil, Dobrou noc, sladké sny

Страници

256

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 62

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram