Нема производи.

Книги

Корени

Шифра: 32016 Категории: , , Ознака:

250,00 ден

Опис

Корени“ е поезија што ги содржи сите карактеристики на поетскиот ракопис на Ристо Маџунков. Тоа е еден препознатлив и самосвојствен поетски израз во кој поетот суверено гради богати поетски слики со минимален јазичен материјал. Не дека на овој поет малку му се пее или нема што да каже, туку негов начин тоа да го прави е од едното, од малото, да го пресоздаде целото. И навистина, успева во тоа во речиси секој стих. 

Во неговите стихови нема вишок зборови и тие течат и смисловно и мелодиски-интонативно беспрекорно, издвојувајќи го напред неговиот реален човечки, поетски глас, и кога читателот би го слушнал поетот како ги чита своите стихови, би сфатил или дека и тој така во себе ги чита, или, ако сепак не, дека целосната полнота на изразеното доаѓа токму откако читателот ќе успее така да ги прочита, ако воопшто е можно. Тоа нема врска само со доживувањето на стиховите, секако и тоа, туку пред сè со умешноста на поетот до тој степен да го стегне изразот од кој значењата слоевито, но и строго точно излегуваат онака како што замислил. Ретка е таа умешност и бара посебен сензибилитет. 

Овој поет верува дека само Седржителот и Содржателот е вечната промена низ која минуваме. Наше е само да издржиме. Сè. И да станеме вечно сеќавање, живот од животот.“

Трајче Бјадов

Дополнителни информации

Маса 94 g
Издавач

Антолог

Година

2022

ISBN

978-608-243-574-9

Оригинален наслов

/

Страници

80

Формат

12×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Огнови, книга 60

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram