Нема производи.

Книги

  /    /  Биографии и автобиографии, Книги, Нефикција  /  Свршеничката на Бруно Шулц

Свршеничката на Бруно Шулц

300,00 ден

Нема на залиха

„Вака треба да се пишуваат биографии.“

Мирослав А. Супруњук

Опис

Своевидна биографија на Бруно Шулц и прекрасна приказна за љубовта, поразите и за уметноста, која уште еднаш се покажува помоќна од смртта.

На плоштадот во Дрохобич, на 19 ноември 1942 година бил стрелан Бруно Шулц. Неколку години подоцна, неговите книги стануваат дела од епохално значење во светската книжевност. Легендата за генијалниот уметник почнува да расте. Успесите на Шулц по неговата смрт ги следи една жена, обвиена со превезот на тајната… Јузефина Шелињска, Јуна , неговата Муза и единствената жена на која Бруно Шулц ѝ има предложено брак.

Зошто Шулц никогаш не се оженил? Зошто токму тој се има потпишано на полскиот превод на Процес од Франц Кафка, иако преводот го направила Шелињска? Од какви причини Јуна не си го „средила“ животот со друг маж? Каква судбина го дочекала Месијата, загубениот ракопис на последниот роман од Шулц?, се дел од темите на овој оригинален роман.

Дополнителни информации

Маса 302 g
Издавач

Антолог

Година

2016

ISBN

978-608-243-169-7

Оригинален наслов

Agata Tuszyńska, Narzeczona Schulza

Страници

296

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга142

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram