Нема производи.

Нема производи.

2020. дневник

450,00 ден

Штедиш: 200,00 ден

Опис

Босанската писателка Лана Басташиќ кон крајот на 2019 година им понуди на група писатели од најновата генерација од речиси сите земји создадени со распадот на Југославија да учествуваат во проектот „Заеднички дневник“, во кој секој од нив би запишувал што му се случува секојдневно, во текот на два месеца, по петстотини збора дневно. Во тој момент ниту еден од шестемина автори: Луиза Бухарова од Хрватска, Дијана Матковиќ од Словенија, Данило Лучиќ од Србија, Никола Николиќ од Црна Гора, зачетничката на идејата – Лана Басташиќ од Босна, како и македонската писателка Румена Бужаровска – ни во сон немаше помислено дека ќе ја живее една од годините со најмногу предизвици во својот живот. Годината во која целиот свет сопре, годината во која се покажа дека сме поврзани повеќе од кога било и дека најзафрлените ќошиња на глобусот, еднакво како и најфреквентните авении, за миг може да останат пусти, без движење и без луѓе.

Овој книжевен проект прерасна во книга со наслов „2020“ и во следната година беше промовиран на Фестивалот на светската книжевност во Загреб. Книгата содржи 365 записи, кои се не само трага туку и литература што ни овозможува трезвено да промислиме за тоа каде сме и што треба да правиме, иако е поголема веројатноста дека ќе продолжиме по старо. Во овој проект се најдоа дневничките записи на шестемина автори што бескомпромисно се изложуваат себеси и својата интима пред лицето на публиката. Размислувањата и одлуките, понекогаш надополнети со стравови и надежи, самотија и ретки средби… беа нивно и наше секојдневје. Да се чита за 2020 година, во која молскавично се менуваа восхитот од човештвото и разочараноста од него, значи одново да се нурка во својата суштина, низ очите на другите. Формата на заеднички дневник е необична, но овој мал оркестар свири уиграно, а секоја мала солоделница е мало ремек-дело.

 

Дополнителни информации

Маса 310 g
Издавач

Антолог

Година

2022

ISBN

978-608-243-546-6

Оригинален наслов

2020.: Dnevnik

Страници

304

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

А, книга 8

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram