Нема производи.

Книги

  /    /  Историски драми, Книги, Фикција  /  Војна и терпентин

Војна и терпентин

Шифра: 10074 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

350,00 ден

Нема на залиха

 

„Моќна приказна за војната, спомените, љубовта и за уметноста.“

Њујорк тајмс

Опис

Урбан Мартин оставил два нотеса зад себе. Тие го откриваат целиот негов живот. Живот на уметник, војник, љубовник и на некој што ја преживеал Првата светска војна. Овие нотеси се откриени 30 години подоцна од страна на неговиот внук, писател, кој преку нив воздигнува еден свет што исчезнал. Тоа е периодот на крајот на деветнаесеттиот и почетокот на дваесеттиот век. Период што за Урбан Мартин е исполнет со голема сиромаштија, воени ровови, губење на љубената, многубројни премрежиња, до живот на скромен верник и исклучителен сликар. Во своите нотеси тој пренесува речиси половина век, а со своите описи и големата љубов моќно одѕвонува и сто години подоцна. Борејќи се со оваа приказна, внукот поминува низ годините, барајќи начин да ја разбере сопствената улога во времето.

Преполн со живописни детали, размисли за сликарството и за музиката, овој фасцинантен дијалог меѓу мртвиот сликар и неговиот внук е драгоцена средба на минатото што сме го заборавиле и на сегашноста што сè помалку ја разбираме.

Вешто изработена како ренесансна фреска, Војна и терпентин слика извонреден портрет на еден човек, откривајќи како еден живот може да одекнува низ вековите.

Романот е преведен на повеќе од 20 јазици, а списанието Њујорк тајмс го вброило во десетте најдобри книги за 2016 година. Книга што се сака и не може да се заборави!

 

Дополнителни информации

Маса 311 g
Издавач

Антолог

Година

2018

ISBN

978-608-243-267-0

Оригинален наслов

Stefan Hertmans, Oorlog en terpentijn

Страници

320

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 190

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram