Нема производи.

Книги

Враќањето

200,00 ден

Нема на залиха

„Книга што ќе нè исплаши и трогне… Луѓето како Ана Марија Кардозо, поради овој роман, мора да ги вклучиме во пантеонот на најголемите писатели, писатели што пишуваат со мадиња.“

Џон Бонифејс, Паблик

 

„Кардозо наоѓа вистински зборови во секоја сцена… Роман каков што чекавме долго време.“

Педро Мешија, Еспресо

 

„Прецизно и јасно раскажно, воодушевувачки стил.“

Жозе Марио Силва, Ридинг

 

„Веројатно најважната авторка од нејзината генерација.“

Жозе Ризо Диретињо, Паблик

Опис

Луанда, главниот град на Ангола, 1975 година. Деколонизацијата поттикнува омрази, поттикнува и војни. Белците заминуваат и наскоро половина милион луѓе ќе пристигнат во Португалија. Револуционерниот процес е на самиот врв, а повратниците се пречекани дома со недоверба и со непријателство. Повеќето немаат каде да одат. Руи има 15 години и е една од нив.

Лисабон, главниот град на Португалија, 1975 година. Речиси цела година Руи и нејзиното семејство живеат во соба во хотел со пет ѕвездички, но ситацијата е далеку од блескава и се влошува секој изминат ден. Адолесценцијата станува исчекување на стравот од станувањето возрасен: да се навикнеш на очај и на гнев, да ја осознаеш љубовта, да се измисли надеж, иако си некаде каде што мораш да си – да се вратиш, но во вистинскиот дом.

Дополнителни информации

Маса 215 g
Издавач

Антолог

Година

2014

ISBN

978-608-243-047-8

Оригинален наслов

Dulce Maria Cardoso, O Retorno

Страници

224

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 71

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram