Нема производи.

Нема производи.

Лавр

Шифра: 10193 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

330,00 ден

„Длабоко религиозен, просветлувачки роман, кој го слави животот.“

Леонид Јузефович

 

Лавр е роман што може да ги отвори најскриените катчиња на душата.“

Лев Данилкин, списание Еднако

 

„Во книгата ќе уживате, ќе сакате да ја носите со себе, да ја препрочитувате на различни места, да ја подарите и да ја препорачувате на пријателите.“

Итоги

 

„Роман за љубовта во најдлабоката смисла на зборот. Истовремено и книга за времето. Односно, за отсуството на време, за времето надминато во заедништво со вечноста.“

Нова газета

Опис

Роман за Бога, верата, времето и за тоа дека времето не постои, дека сè е едно и сè е поврзано со остатокот, книга за љубовта и за жртвувањето. Андреј Рубљов е во стилот на „Името на ружата“ во оваа длабока приказна, спектакуларно книжевно остварување. Специјалистот по средновековна историја, Евгениј Водолазкин, пишува на вечни теми како љубов, вера, саможртва и загуба, со огромна сила и со енергија на маестрален раскажувач.

„Лавр“ е напишана во форма на биографија. Се случува во доцниот петнаесетти век во село каде што еден исцелител е немоќен да ѝ помогне на саканата, гледајќи ја како умира при породувањето, уште невенчани и непричестена. Очајниот маж се впушта во исцрпувачко патување во потрага по искупување. На ова тешко патување во сиромаштија им служи на луѓето. На патувањето со кое ги надминува времињата и државите, јунакот минува длабока и болна лична преобразба. Расфрлан во времето и во просторот, романот ја спојува темелно проучената историја со фантазијата на постмодерната вселена.

Романот „Лавр“ е добитник на престижната руска награда „Големата книга“ во 2013 година.

 

Дополнителни информации

Маса 333 g
Издавач

Антолог

Година

2014

ISBN

978-608-243-003-4

Оригинален наслов

Евгений Водолазкин, Лавр

Страници

352

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 39

Рецензии

 1. Kiril Angelov

  Во животот на две книги имам плачено. Оваа е втората. Не можам да искажам колку е прекрасна. Ќе остане со мене засекогаш.

Add a review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


  Потврдувам дека сум постар од 16 години.

  YouTube
  LinkedIn
  Share
  Instagram