Нема производи.

македонски автори Tag

  /  Posts tagged "македонски автори"

    10 август 2023   Издавачката куќа Антолог од Скопје со големо задоволство соопштува дека објави разговори со академикот Влада Урошевиќ: „КАБИНЕТ НА ЧУДА СО ЅИДОВИ ОД ОГЛЕДАЛА“ ОД ВЛАДИМИР ЈАНКОВСКИ     „Кабинет на чуда со ѕидови од огледала“ ги содржи разговорите што Влада Урошевиќ и

      Три години по објавувањето на првиот роман Spectator, Жарко Кујунџиски се појави со втор роман, кој ја следи претходната поетика што би можело да се дефинира преку изјавата – прозата мора да раскажува приказни! Но, тоа е единствената допирна точка

  Интервју со авторот Јордан Коцевски   Кога и како започна да пишуваш? Што значи да се биде писател во Македонија? ЈК: Мојата учителка во второ одделение го препозна мојот талент и ме стимулираше да пишувам. Сето тоа затаи кога почнав средно, за

      Романот „Скриени желби, немирни патувања“ од Владимир Јанковски неодамна излезе на српски јазик. Преводот е на Милена Илиќ, а книгата ја објави издавачката куќа „Тречи трг“ од Белград. Авторка на дизајнот на корицата е Дина Радоман. Српското издание на романот

      1. Покрај тоа што многу ваши книги доживеале нови изданија, какви други успеси ви имаат донесено досега? Не само една, повеќе мои книги доживеале и доживуваат нови, втори па и трети изданија. Што се однесува до книгата „Сакам книга“, која

1. Покрај тоа што вашата книга доживеа ново издание, какви други успеси ви има донесено во периодот од првото издание досега?         Објавувањето на „Сфинга на гневот“ се случи пред неполни две години а чувствувам како да

       1.Покрај тоа што вашата книга доживеа ново издание, какви други успеси ви има донесено во периодот од првото издание досега?  По излегувањето на првото издание, „Нека играат децата“ ја доби наградата „Книга на годината“ на меѓународната литературна манифестација

  Ова лето читајте македонски автори. Читајте ги најчитаните! „Антолог“ планира да ги посвети следните неколку недели на зголемена промоција на домашни автори и дела од сите жанрови и видови (проза, поезија, книжевност за деца, специјални изданија). Акцијата е дел од долгогодишниот

Покрај тоа што вашата книга доживеа ново издание, какви други успеси ви има донесено во периодот од првото издание досега? Ми претставува огромно задоволство што првиот дел од серијалот за Виктор Николов, Виенски гамбит доживува трето издание, што само

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram