Нема производи.

Нема производи.

75

400,00 ден

Опис

Книгава со наслов „75“, а на извесен начин истиот надополнет и дообјаснет со зборовите „автобиографско-монографски записи “, како и дополнителното појаснување дека тие се однесуваат „од почетокот на младоста до крајот на староста“ навестува една мошне оригинална, необична и несекојдневна публикација.

Во неа се поместени рамно 75 записи, односно раскази – како и да ги наречеме, нема да погрешиме, бидејќи следејќи ги натаму, ќе дојдеме до неизбежниот заклучок дека сите тие се стокмени и оформени со едно филигранско совршенство и осмисленост.

Инвентивноста, како и шеговитоста на Кујунџиски искажана најчесто „на негова сметка“, не го напуштиле ни во оние ситуации во кои тој опишува и тешки и животозагрозувачки мигови. И настани што тој лично ги доживеал и преживеал. И радосните и среќни слики, но и неприликите, и доброто и лошото, и светлото и темното, и смешното и тажното, сè е вградено во оваа колосална градба на авторовата ерудиција, елоквенција и имагинација. Градба во која се вградени коцки со сите можни бои и сите се создадени со љубов и искреност до степен на исповед…

 

 

Дополнителни информации

Маса 340 g
Издавач

Александар Кујунџиски

Година

2022

ISBN

978-608-66832-1-4

Оригинален наслов

/

Страници

272

Формат

14,5х20,5

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

А, книга 5

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram