Нема производи.

Ананка

Шифра: 10031 Категории: , , Ознака:

300,00 ден

Нема на залиха

Опис

Животот и судбината на Ананка започнуваат со вознесот на животот и заветот за вечна љубов. Тоа е живот што се одвива во егзил и во постојан судир на злото со пацифизмот.

Животот на ликовите од романот Ананка е реална приказна од животот на Ромите од Топаана, една од најстарите населби во Скопје, во која со векови живеат во заедница многу  етникуми. Топаана е олицетворение на космополитизмот.

Ананка го доживува виорот на војната без својот љубен, кој е југословенски кралски војник, заробен, и кој останува во воено, а потоа уште неколку години и во морално-духовно доброволно заробеништво во Германија.

Ананка молчешкум го продолжува својот живот, но таа е свесна, достоинствена, трпелива  и нема да дозволи повторување на семејната трагедија, а со тоа и на историјата на Македонија.

Таа оди да го избави својот внук од побунетиот Сплит, во време на распадот на СФРЈ.

Овој роман не зборува за асоцијалните проблеми на Ромите, туку за Ромите што живеат во Македонија, за изворниот бит на Ромите и за нивната поврзаност со човештвото, со космосот и со вечноста.

Дополнителни информации

Маса 235 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-214-4

Оригинален наслов

/

Страници

240

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Дамар, книга 22

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram