Нема производи.

Книги

  /    /  Young adult, Книги, Фикција  /  Мојата откачена мамичка!

Мојата откачена мамичка!

Шифра: 10217 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

300,00 ден

 

Дел од селекцијата „Најдобри книги за млади со инвалидитет“ за 2017 година на Меѓународниот совет за книги за млади – IBBY.

Добитник на Исландската книжевна награда за 2015 година во категоријата за деца и млади.

Добитник на книжевната награда „Изборот на децата“ (Children’s Choice).

Номинација за Наградата за детска и младинска литература на Западниот нордиски совет за 2015 година.

Добитник на наградата „Ајсландик букселер“ за детска книга.

Опис

Чудесна детска книга: крајно добро напишана, игрива, забавна, смела, хумористична и шармантна. Едноставно одушевувачка! Авторот со неверојатна умешност се става себеси во кожата на тинејџер, со таква искреност што ќе им се допадне и на децата и на возрасните. Движејќи се низ приказната, постепено, откриваме дека главниот лик, дванаесетгодишната Стела, е врзана за инвалидска количка.  Идеите на Стела за тоа што значи да се биде нормален ќе бидат испревртени и таа и читателот ќе сфатат дека самите одлучуваме за тоа какви нешта ќе дозволиме да нè ограничат, но и колку е важно да се биде малку „луд“ одвреме-навреме.

Урнебесен поглед на сериозна тема што создава приказна во која ќе уживаат сите членови на семејството!

Дополнителни информации

Маса 238 g
Издавач

Антолог

Година

2019

ISBN

978-608-243-310-3

Оригинален наслов

Gunnar Helgason, Mamma klikk!

Страници

176

Формат

14,5х20,5

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Нови планети, книга 17

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram