Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Есеи и студии, Книги, Нефикција  /  Јавно мислење и масовни комуникации

Јавно мислење и масовни комуникации

300,00 ден

Нема на залиха

Опис

Јавното мислење е највиталниот концепт во општествените науки, а широко распространет во социологијата, психологијата, историјата, политичките науки, комуникациските истражувања. Проблемот поимовно да се определи јавното мислење можеби најдобро го илустрира забелешката на Ки, кој вели: „Да зборуваш за јавното мислење прецизно е исто како и да се обидеш да го фатиш Светиот Дух.“

Во книгата се определуваат и поимите за јавност и потребата од дебата, а овој јавен форум би бил невозможен без средствата за масовно комуницирање, кои (зло)употребени стануваат моќна пропагандна алатка.

Јавното мислење не смее да биде сфатено само како збир на анкетни резултати и калеидоскопот од поединечните и колективни мислења не може да биде детално разбран ако се ограничи единствено на анализирање на поединечните елементи од процесот на јавно мислење.

Затоа, во оваа книга професорката Викторија Кафеџиска му пристапува на јавното мислење и го анализира како сложен тридимензионален комуникациски процес (јавност, дебата и формирање на јавна сфера). На овој начин, се обидува на читателот да му го претстави комплексниот свет на јавното мислење како збир од повеќе важни и суштински елементи, кои подеднакво влијаат врз јавното мислење и кои, ако се изоставени од анализата, не би објасниле веродостојно што точно подразбираме под јавно мислење.

Дополнителни информации

Маса 335 g
Издавач

Антолог

Година

2019

ISBN

978-608-243-350-9

Оригинален наслов

/

Страници

168

Формат

17×24

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Политикон, книга 7

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram