Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Крими, трилери и мистерии, Фикција  /  Убиство во библиотеката

Убиство во библиотеката

Шифра: 10404 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

250,00 ден

Нема на залиха

 

„Џорџе Арион е виртуоз на детективскиот роман.“

Думитру Мику

Опис

Оваа книга ги има сите состојки потребни за уживање во едно детективско четиво: убиство, истражител, убиец, жртва. По една ноќ на која не се сеќава ништо, новинарот Андреј Младин наоѓа труп во својата библиотека. Не може да сфати како безживотното тело се нашло таму или кои се луѓето што учествувале во оваа збрка, по која се уништени дел од неговите записи, ниту пак како теговите (кои главно ги користел за да ги импресионира гостинките) се претвориле во оружје. Младин ја отфрла улогата на осомничен и решава да стане детектив. Првиот чекор што го презема е навраќање на минатото, за кое не знае дали ќе го расветли убиството, но барем ќе се присети како го сретнал Валентин, кого подоцна ќе го пронајде мртов во работната соба.

Стилот на Џорџе Арион се карактеризира со постојано напнат ритам, кратки реченици, богат јазик, силна доза на хумор и со извонредна иронија. Го споредуваат со Рејмонд Чендлер. Убиство во библиотеката е класик на романската книжевност, напишан за време на диктатурата на Чаушеску, и умешно дава критички поглед на своето време. Истоимениот филм е од 1992 година.

Дополнителни информации

Маса 211 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-221-2

Оригинален наслов

George Arion, Atac în bibliotecă

Страници

208

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 167

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram