Нема производи.

Нема производи.

Книги

Баксузи

Шифра: 10039 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

200,00 ден

Нема на залиха

Опис

Во „Баксузи“ писателот се враќа на своето родно место, каде што организираат бурлескна манифестација, Тур де Франс на пијаниците. Се запознаваме со татко му, Пјер, кој во поштенска торба на велосипедот го носи своето тукушто родено синче по сите кафулиња за да им го покаже на своите пријатели. Да не ги заборавиме и неговите мрзливи чичковци, за кои светското првенство во чашкомет е највисоката цел, а мотото е „Денот е пред нас, а ние се трудиме да го потрошиме“. „Баксузи“ е моќна трагикомична ода на безделништвото во најекстремната форма, а истовремено и смешно претставување на младоста. Верхулст е моќен стилист, кој со чувството за динамика и наративна сила го задржува интересот на читателите од првата до последната страница.

Според автобиографискиот роман „Баксузи“ е снимен истиоимениот филм од 2009 година, награден и на Канскиот фестивал.

Дополнителни информации

Маса 187 g
Издавач

Антолог

Година

2014

ISBN

978-608-243-031-7

Оригинален наслов

Dimitri Verhulst, De helaasheid der dingen

Страници

192

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 57

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram