Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Антологии, Книги, Нефикција  /  Бденија и виденија, антологија на македонската песна во проза

Бденија и виденија, антологија на македонската песна во проза

Шифра: 10040 Категории: , , Ознака: Приредувачи:

400,00 ден

Опис

Оваа вредна и несекојдневна антологија првпат пред нашата и странска културна јавност го претставува овој интересен и возбудлив жанр, овозможувајќи им на читателите ново читање и постојано уживање во креациите на песната во проза.

„Бденија и виденија“ е прва антологија на песната во проза во македонската литература, наспроти околноста што овој лирски жанр во современата македонската литература е присутен најмалку од средината на шестата деценија од дваесеттиот век.

Текстовите од овој хибриден лирски жанр ги обединуваат заедничките поетички елементи што ја прават поетска форма препознатлива и покрај нејзините сродни обележја, од една страна со песната во слободен стих, а од друга со најкусиот расказ.

Во антологијата на едно место се застапени над педесет македонски автори, меѓу кои писатели од сите генерации, од најеминетните поетски бардови, па сè до најмладите, тукушто пројавени имиња.

Антологијата содржи исцрпни биобиблиографски податоци за авторите и обемен поговор.

Дополнителни информации

Маса 543 g
Издавач

Антолог

Година

2013

ISBN

978-608-4507-82-6

Оригинален наслов

/

Страници

320

Формат

17х24

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бесмртни мисли, книга 6

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram