Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Антологии, Книги, Нефикција  /  Светот на Станислав Лем

Светот на Станислав Лем

Шифра: 31489 Категории: , , Ознака: Преведувачи: Приредувачи:

350,00 ден

 

„Свесен сум дека неизмерно им ја отежнувам, а понекогаш дури и им ја оневозможувам работата на моите преведувачи додека ги филувам своите книги со определби за коишто полскиот јазик, се чини, особено е прозван, но што можам да помогнам?“

Станислав Лем

 

Опис

ЛЕМОЛОШКА РИЗНИЦА НА МУДРОСТА, ЕНЦИКЛОПЕДИЈА НА 2000 МУДРИ МИСЛИ И ЦИТАТИ од Станислав Лем: цивилизација, глобализација, итрина, човек, добро и зло, гордост, елемент, живот, смрт, свет, смеа … Искази на СТАНИСЛАВ ЛЕМ за повеќе од 1 000 поими од неговите книги и интервјуа, по повод годината на Станислав Лем – 100 години ЛЕМ (1921-2021). Оваа збирка ги содржи есенцијалните мисли на авторот чии книги достигнале вкупен тираж од над 30 милиони примероци и преводи на повеќе од 40 јазици во педесетина земји од светот.

Македонското издание на оваа книга е дел од проектот „100 книги за 100 години од раѓањето на Станислав Лем“: https://lem2021.org/100-books/

Станислав Херман Лем (12.9.1921, Лавов – 27.3.2006, Краков) – мислител, философ, писател, футуролог, сатиричар, книжевен критичар. Во неговото творештво – книжевното и философското – постојат три главни теми врз коишто работел во текот на сиот свој живот: Космосот, Животот и Разумот, нивното Настанување и Еволуција, при што белетристиката често претставува илустрација на теоретско-научните размислувања.

Oфицијален сајт: www.lem.pl

Дополнителни информации

Маса 315 g
Издавач

Антолог

Година

2021

ISBN

978-608-243-503-9

Оригинален наслов

Wiktor Jaźniewicz, Świat Stanisława Lema

Страници

288

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бесмртни мисли, книга 13

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram