Нема производи.

Нема производи.

Книги

Близначки

Шифра: 10051 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

350,00 ден

Нема на залиха

„Фасцинирачка и прекрасна книга за сеќавањето и за загубата, проткаена со волшебниот конец на историската вистина.“

Ричард Цимлер

 

„Возбудлив стил на раскажување, цитати што воодушевуваат. Не може да ја испуштите од раце.“
Алемен дагблад

 

„Теса де Ло е голем раскажувач.“

Елсевир

 

„Луциден роман со голема тематика. Ќе ја прочитате во само едно седнување.“

Троув

 

Близначки е огромна сага за сестрите што остануваат сирачиња. Загубата на родителите ќе ги принуди да станат противнички во Втората светска војна. Прочитајте и ќе бидете трогнати.“

Шерил Сухер

Опис

Историската и човековата приказна се судираат во овој психолошки роман, кој почнува во 1990 година со една случајна средба на две возрасни жени во белгиското одморалиште Спа. Двете жени се дојдени на бања. Но не е случајно што обете страдаат од артритис. Стариците, всушност, се близначки, одделени во детството поради смртта на нивните родители. Ана останала во родната Германија, каде што ќе ја израсне дедото во голема селска сиромаштија, додека Лоте е пренесена во Холандија од страна на роднините. Од тој момент го губат контактот една сo друга и се на спротивни страни за време на подемот на Хитлер и распалувањето на Втората светска војна. Лоте до срж ги презира Германците бидејќи се омажила со холандски Евреин. Додека Ана се омажила со офицер на нацистичките СС-единици од Виена. Сепак, и двете сестри во војната ги загубиле партнерите, едната при бомбардирањето на сојузничките сили, втората во австриски концентрационен логор.

Во двата обиди да се сретнат, тешко комуницираат. Првпат се наоѓаат 40 години по војната. Но тешко се разбираат. Трогателната приказна се распламтува преку сеќавањата и разговорите полни со лутина бидејќи имаат голем број несогласувања. Теса де Ло уметнички ткае два мошне развиени лика на богата историска заднина. Вечните прашања на вина и соучество остануваат нерешени, иако романот суптилно раскрива проблематични места од прашањата за националниот идентитет и семејната поврзаност. Како што сестрите полека сфаќаат дека не е сè црно-бело така читателот е принуден да погледне длабоко во себе пред да ги осуди другите.

Првпат објавен во 1993 година, овој потресен роман го истражува непријателството што постоело меѓу Германците и другиот дел од Европа по Втората светска војна. Дејството се раскажува на женствен, сензитивен и провокативен начин, без директно воспевање и осудување.

Дополнителни информации

Маса 477 g
Издавач

Антолог

Година

2013

ISBN

978-608-4507-59-8

Оригинален наслов

Tessa de Loo, De Tweeling

Страници

416

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 29

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram