Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Класици, Книги, Фикција  /  Божикен ораториум

Божикен ораториум

Шифра: 10054 Категории: , , Ознаки: , Преведувачи:

300,00 ден

Нема на залиха

Опис

Најважното дело на шведскиот писател Јоран Тунстром е семејна сага на три генерации во текот на бурниот XX век. Романот почнува во 1930 година, кога Солвег (сопруга на Арон и мајка на Сиднер) е убиена. Семејството, потонато во тага, го напушта домот и се преселува во друг град, надевајќи се дека ќе го почне животот одново, но открива дека емотивниот товар го понеле со себе. Арон, погоден од загубата, почнува да ја „гледа“ сопругата во разни халуцинации и почнува да ја бара нејзината реинкарнација во некоја жена од другата страна на светот. Интроверниот тинејџер Сиднер тргнува во потрага по емотивна зрелост, која го води во чудни пријателства со уличен џамбаз и со слободоумна возрасна жена зад која се крие идентитетот на познатата писателка Селма Лагерлеф.
„Божикен ораториум“ е голема панорама на човековата борба, амбиција, желба и копнежи, напишана од еден од најважните шведски романсиери. Фокусирана на три генерации на семејството Норденсон, се открива цела сага, детално изградена како кантата на Бах и емоционално комплексна како филм на Бергман.

Дополнителни информации

Маса 324 g
Издавач

Антолог

Година

2014

ISBN

978-608-4507-99-4

Оригинален наслов

Göran Tunström, Juloratoriet

Страници

352

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 77

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram