Нема производи.

Нема производи.

Книги

Челик

Шифра: 10421 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

300,00 ден

Нема на залиха

„Роман способен да ја одржи во живот – низ деградации и драмата на многубројните животи – нишката надеж што се протнува помеѓу две постоења, можеби предодредени да бидат сплотени во едно.“

Џовани Тезио, Тутолибри во Ла Стампа

Опис

„Воопшто не е за фрлање. Пичка на каква што не сум се надевал. Убави нозе, убаво газе. Само градите ѝ се премногу мали. Но ова засега ќе ѝ го прости. Италијанка е, очигледно малолетно девојче, таква стока ја носиш на јахтите на Пунта Ала, ја даваш за петстотини евра за секс со големите ѕверки, на забавите, на јахтите на важните фаци. Гледај ја како игра… небаре е адолесцентка што танцува пред огледалото имитирајќи ја Бритни Спирс и се соблекува заклучена во бањата.“

Ова е цитат од романот со две тинејџерки што сонуваат да направат кариера надвор од периферијата, каде што бедата ги напаѓа семејствата што се распаѓаат, каде што работниците во челичаната шмркаат кокаин за да можат да ги поднесат тешкотиите, каде што човечкото месо станува поевтино од тоа во блиските месарници, каде што врските се краткотрајни, а сексот евтина надеж за сиромашните. Дали тука и во такви услови може да опстои кревкото тело на љубовта, онаа искрената?

Романот „Челик“ е преведен на повеќе од 20 јазици и е добитник на голем број награди, меѓу кои и престижната „Кампиело“. Исто така е инспирација за песна на пејачката Ноеми, а снимен е и филм во режија на Стефано Мордини.

Дополнителни информации

Маса 396 g
Издавач

Антолог

Година

2014

ISBN

978-608-243-024-9

Оригинален наслов

Silvia Avallone, Acciaio

Страници

352

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 49

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram